خدمات مشاوره دکتر پیمان راد

وقتی بیمار برای ترک مصرف مواد مخدر به مرکز ترک اعتیاد مراجعه می کند باید زیر نظر پزشک متخصص و دریافت خدمات مشاوره علل اصلی گرایش فرد به مصرف مواد مخدر که اکثراً مشکلات روحی و روانی باعث آن ها شده اند روشن شود. اگر برای ترک اعتیاد فرد فقط به ترک جسمی فرد بیمار به اعتیاد بسنده کنیم هیچ بعید نیست که بیمار بعد از دوران ترک مجدداً به مصرف مواد روی آورد؛ چرا که علت اصلی مصرف مواد مخدر در افراد، مشکلات روحی و روانی آن ها می باشد و اگر توسط روانشناس و برگزاری جلسات مشاوره این مشکلات مشخص نشوند روند درمان اعتیاد شخص، به درستی پیش نمی رود و ترک اعتیاد یا در میانه راه با شکست مواجه می شود یا بیمار پس از ترک، دوباره با مواجه شدن با مشکلات روحی و روانی که زمینه آن ها را دارد مجدداً به مصرف مواد مخدر مشغول می شود. حتی اگر در طی برگزاری جلسات مشاوره و خدمات روانشناسی تشخیص متخصص این باشد که بیمار احتیاج به دریافت خدمات روانپزشکی نیز دارد با ارجاع بیمار به متخصص روانپزشک و انجام اقدامات لازم، بهبودی کامل بیمار حاصل می شود. این نکته مهم است که برای ترک اعتیاد باید بیمار هم جسمی و هم روحی و روانی، مصرف مواد مخدر را قطع کند. در بعضی از مراکز ترک اعتیاد جلسات مشاوره و روانشناسی در خدمات ترک اعتیادی که ارائه می دهند لحاظ نمی شود و این موضوع باعث به وجود آمدن آسیب های روحی و روانی به بیمار می شود. خدمات مشاوره فرایندی زمان بر است ولی در صورتی که تداوم داشته باشد، شاهد پیشرفت زیادی خواهیم بود. در یک جلسه مشاوره فردی که ممکن است یک ساعت زمان ببرد تغییر محسوسی را شاهد نیستید؛ ولی با صبور بودن و پشت سر گذاشتن مدت زمان مورد نیاز مشاوره که توسط مشاور و در طی جلسات مشاوره تعیین می شود، شاهد نتایج مثبتی خواهید بود. همچنین باید بدانید که بسته به ماهیت خدمات مشاوره یا نیاز خاص شما، زمان برگزاری جلسات مشاوره می تواند از چند هفته تا چند سال طول بکشد. همچنین در صورت لزوم باید آماده شوید تا برای مدت نامحدود مشاوره بگیرید.
خدمات مشاوره به شاخه های مشاوره خانوادگی، مشاوره فردی، مشاوره کودک، مشاوره جنسی، مشاوره ازدواج و طلاق تقسیم می شود که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

خدمات مشاوره خانوادگی

به خانواده هایی که در معرض بحران هستند کمک می کند تا مهارت های مقابله با آسیب را بیاموزند. مشاوره خانواده اغلب به عنوان مشاور ازدواج یا مشاور سلامت روان عمل می کنند و خدمات مشاوره را برای زوج ها و خانواده ها ارائه می دهند.

خدمات مشاوره فردی

مشاوره فردی بستگی به عوامل مختلفی در انواع و اشکال مختلف دارد. این نوع خدمات مشاوره را می توان بسته به نوع و دلیل یا هدف مشاوره از قبیل مشاوره شغلی، مشاوره سوگ، مشاوره زوجین و مشاوره خانواده تفکیک کرد. وقتی صحبت از نحوه تحویل یا نحوه اجرای آن می شود، می توانیم آن ها را به صورت جلسات حضوری و یا جلساتی که از طریق تلفن انجام می شود؛ طبقه بندی کنیم.

خدمات مشاوره کودک

نوعی درمان است که برای کودکان خردسال، نوجوانان و جوانان که با بیماری های روانی همراه هستند مفید می باشد. همچنین به جوانان، که دچار تروما شده اند، و یا در حال تجربه زندگی در یک محیط خانه ناهنجار یا استرس زا هستند، کمک می کند. بسیاری از مسائل و مشکلاتی که این گروه سنی با آنها روبرو هستند از مسائلی که بزرگسالان در زندگی روزمره با آن ها روبرو هستند نشأت می گیرد. برخی از این موضوعات رایج شامل اضطراب، افسردگی و اندوه است. با این حال، هدف از خدمات مشاوره کودک، تجزیه مشکلات به بخش های قابل کنترل است؛ بنابراین کودکان می توانند مشکلات را بهتر درک کرده و با آن ها کنار بیایند.
پیدا کردن یک مشاورکودک مناسب ممکن است کار دشوار و زمان بری به نظر برسد. بنابراین، هنگام تحقیق در مورد درمانگران از والدین و مراقبین، معلمان و پزشکان دیگر درخواست راهنمایی کنید. معمولاً هیچ چیز با ارزش تر از وقتی که به دنبال یک مشاور کودک خوب هستید، نیست. با این حال به خاطر داشته باشید که آن درمانی که ممکن است برای یک کودک مفید باشد برای فرزند دیگر مضر و خطر آفرین باشد، بنابراین با اخذ تصمیم درست جهت دریافت خدمات مشاوره کودک تان در سلامت روانی فرزندانتان گامی موثر برداشته اید.

خدمات مشاوره جنسی

یک استراتژی برای بهبود و درمان اختلالات جنسی افراد می باشد. این اختلالات شامل اختلالات جنسی مانند انزال زودرس یا انزال تاخیری، اختلال در نعوظ، عدم علاقه جنسی یا برانگیختگی و رابطه جنسی دردناک (واژینیسموس و دیسپارونیا) است.
علم سکس تراپی درمانی است که به منظور کمک به افراد و زوجین در رسیدگی به عوامل پزشکی، روانی، شخصی یا بین فردی تأثیرگذاراست و حول محور رضایت جنسی افراد طراحی شده است. هدف از سکس تراپی این است که به افراد کمک کند تا از چالش های جسمی و عاطفی گذشته رهایی یابند و رابطه ای رضایت بخش و زندگی جنسی لذت بخشی داشته باشند.
اختلال عملکرد جنسی بین زوجین از اختلالات شایعی است که اکثر افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. درصد بالایی از زنان و مردان در طول زندگی خود نوعی اختلال عملکرد جنسی را تجربه می کنند. این اختلالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:
اختلال در نعوظ
میل جنسی کم
کمبود علاقه
انزال زودرس
اعتماد به نفس کم
عدم پاسخ به محرک جنسی
ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
میل جنسی بیش از حد
ناتوانی در کنترل رفتارهای جنسی
افکار جنسی ناراحت کننده
شرط های جنسی ناخواسته
زندگی جنسی برآورد سالم و طبیعی است. صمیمیت جسمی و عاطفی، بخش های اساسی بهزیستی شما هستند. هنگامی که اختلال عملکرد جنسی رخ می دهد، داشتن روابط جنسی ممکن است دشوار باشد. خدمات مشاوره جنسی و سکس تراپی می تواند به شما در ترمیم مجدد چالش های جنسی و افزایش رضایت جنسی کمک می کند.

خدمات مشاوره طلاق

خدمات مشاوره طلاق زوجین ممکن است در چند جلسه خصوصی در کنار مشاورزمان ببرد. مشاور با برگزاری چندین جلسه با زوجین سعی می کند تا به درستی به دلایل طلاق آن ها پی ببرد. اگر در طول جلسات مشاوره، مشاور طلاق متوجه شود که طلاق بهترین گزینه است، در روند طلاق با زوجین همراه می شود و به آن ها کمک می کند تا بعد از طلاق زندگی خود را دوباره آغاز کنند. مشاور ابتدا با زوجینی که به دنبال طلاق هستند وارد گفتگو می شود و سعی می کند ببیند آیا هنوز هم این ازدواج نجات می یابد یا خیر. بسیار کم اتفاق می افتد که درمانگران به صراحت پیشنهاد می کنند که زوجین حتی در یک رابطه بد و زننده باید از طلاق استفاده کنند.
در حقیقت، در طی برگزاری جلسات خدمات مشاوره ای، مشاور می تواند در روند طلاق از جمله تدارکات، تصمیم گیری و نتایج عاطفی از دست دادن رابطه، به هر دو طرف کمک کند. همچنین مشاوران می توانند به طرفین کمک کنند تا ابزارها و مهارت های لازم برای تعریف مجدد روابط خود و همچنین تعامل سالم پس از نهایی شدن طلاق را داشته باشند. با این حال هر یک از طرفین باید یاد بگیرند که زندگی موفق و تحقق بخشیدن به زندگی خود را بعد از طلاق پیش ببرند.

خدمات مشاوره قبل از ازدواج

اگر می خواهید دقیقاً بدانید که وارد چه نوع زندگی خواهید شد مشاوره قبل از ازدواج بسیار توصیه می شود. در جلسات مشاوره قبل از ازدواج، افراد یاد می گیرند که چگونه با شرکای خود ارتباط برقرار کنند و چگونه اهداف زندگی، خواسته ها و نیازهای خود را با شریک زندگی شان در یک راستا قرار دهند. مشاوره قبل از ازدواج می تواند به هر دو طرف، بینش، اعتقاد و رفتار شریک زندگی را در یک ازدواج نشان دهد.
مشاوره قبل از ازدواج، به افراد کمک می کند تا توانایی خود را در برقراری ارتباط، تعیین انتظارات واقع بینانه از ازدواج و ایجاد نقص ها بهبود بخشند. علاوه بر این، مشاوره قبل از ازدواج می تواند به زوجین کمک کند تا نگرش مثبتی در مورد کمک به هم داشته باشند.
مشاوره قبل از ازدواج می تواند به زوجین کمک کند تا قبل از ازدواج نقاط قوت و ضعف در رابطه خود را شناسایی کنند. مشاور قبل از ازدواج سؤالاتی راجع به زندگی شما، تاریخچه روابط و سایر سؤالات می پرسد تا در مورد شما و شریک زندگی خود بیاموزد.
به دلایلی که ذکر شد تمام افرادی که قصد ازدواج دارند باید به محض جدی شدن رابطه و روابط طولانی مدت، مشاوره قبل از ازدواج را شروع کنند. مزایای مشاوره قبل از ازدواج نامحدود است و به محض شروع فکر کردن در مورد ازدواج می توانید برای زوجینی که تصمیم به مشاوره گرفتن نگرفته اند، شما این موضوع را پیشنهاد کنید.